Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Soğuk cüzdan; kripto varlıkların, özellikle bitcoin ve altcoin’lerin depolanması amacıyla çevrim dışı işlev gösteren cüzdandır. Kullanıcı, soğuk cüzdan yardımıyla dijital cüzdanını internet erişimi olmayan bir platformda saklama olanağı bulur. Cüzdanın yetki dışı erişime kapatılması, siber saldırılara, internet erişimi bulunan sistemlerin maruz kalabileceği çeşitli güvenlik açıklarına karşı korunması, soğuk cüzdan/depolama kullanımının başlıca avantajlarıdır.

Soğuk cüzdan, kağıt ya da donanım olmak üzere iki farklı şekilde incelenebilir. Kağıt cüzdan; açık veya özel bir anahtarın QR kodu şeklinde cüzdan üzerinde yer aldığı fiziksel belge olarak tanımlanabilir. Donanım cüzdan, açık ve özel anahtar oluşturmak amacıyla rastgele sayı üreticileri kullanan fiziksel, elektronik cihazları ifade eder. Soğuk cüzdan, bitcoin ve altcoin güvenliğini sağlamak amacıyla geliştirilmiş, geleneksel depolama araçlarına kıyasla çok daha güvenli depolama teknolojileridir.

Soğuk Cüzdan (Soğuk Depolama) İşlevi

Standart bankacılık hizmetleri, müşteri kusuru olmaması kaydıyla paranın kaybolması halinde iade alabilmesine, dolayısıyla mağduriyet yaşamamasına olanak tanır. Fakat kullanıcının kripto para cüzdanı varsa, cüzdandaki kripto varlığın çalınması halinde iade imkanı mümkün değildir. Kripto para sisteminin bu dezavantajı, yatırımcıların çok ciddi ve telafisi güç kayıplar yaşamasına neden olabilir. Soğuk cüzdan, söz konusu dezavantaj nedeniyle yatırımcıların zarar görmesini engellemek amacıyla kullanılmaktadır.

Soğuk cüzdan kullanıcıları, paylaşılan kod ile özel anahtarı kaybetmemelidir. Bu noktada sorumluluk kullanıcıya aittir. Yatırımcı, online cüzdana kripto para transfer edildiği gibi soğuk cüzdana da kripto para transferini kolaylıkla gerçekleştirebilir. İşlem blok zincire kaydedildikten sonra artık bakiyeye ulaşılabilir. Kullanıcı, soğuk cüzdanından bir başka yere kripto para transferi yapacağı zaman, işleme uygun bir yazılım ya da kripto para alım satım platformları üzerinden transfer yapabilir.

Hemen belirtmek gerekir ki, kağıt formatındaki soğuk cüzdan ile bir kez transfer yapıldıktan sonra, güvenliğin sağlanması adına bir yeni kağıt cüzdan oluşturulması tavsiye edilir. Oluşturulacak yeni kağıt cüzdan için herhangi bir ücret ödenmez. Kağıt cüzdan ile bir kez transfer yapıldıktan sonra artık private key online ortamda olacağı için bir yeni kağıt cüzdan oluşturulması, private key’in online ortama düşmesi sebebiyle yaşanması muhtemel güvenlik açıklarından korunmayı sağlar.

Soğuk Cüzdan Nasıl Alınır?

Soğuk cüzdan satın almak için tercih edilebilecek birkaç farklı seçenek mevcuttur. Kullanıcılar genellikle güvenilir e – ticaret siteleri üzerinden soğuk cüzdan satın almakta. Soğuk cüzdanlar fiziksel varlıklardır ve donanım cüzdan olarak da ifade edilir. Bu nedenle, çoğu zaman USB belleklere benzer bir forma sahiptir. Bu formattaki soğuk cüzdanları satın alabilmek için güvenilir e – ticaret platformlarına başvurulabilir. Kağıt formatındaki soğuk cüzdanlardan satın almak içinse farklı bir süreç söz konusudur.

Kağıt cüzdan satın almak için öncelikle kripto para borsasına dair çeşitli internet sitelerini ziyaret etmek gerekli. Örneğin; Bitcoin Paper Wallets vs. Ardından, ilgili sayfanın HTML dosyası şeklinde bilgisayara kaydedilmesi ve sayfanın kapatılarak internet bağlantısının kesilmesi gerekli. Sıralanan işlemler tamamlandıktan sonra bilgisayara kaydedilen dosya açılmalı ve talimatlar takip edilerek bir Bitcoin adresi oluşturulmalı. Bu şekilde, kağıt formunda soğuk cüzdan oluşturulabilmekte.

Soğuk Cüzdan Nasıl Kullanılır?

Soğuk cüzdan kullanımını; kağıt formundaki soğuk cüzdanların kullanımı ve donanım formatındaki soğuk cüzdanların kullanımı olmak üzere iki başlıkta incelemek daha doğru olacaktır. Kağıt cüzdan oluşturmak için nasıl hareket edilmesi gerektiğini bir üst başlıkta izah ettik. Fiziksel bir kağıt şeklinde oluşturulan kağıt formundaki soğuk cüzdanların kullanımı ve özellikle korunması, donanım şeklindeki soğuk cüzdanlara kıyasla güvenlik açısından daha riskli kabul edilmekte.

Donanım formundaki soğuk cüzdanların nasıl kullanılacağı sorusu, USB bellek biçimde iletilen soğuk cüzdanların yanında bulunan kullanım talimatı ile yanıt bulmakta. Kullanıcı, söz konusu direktifleri takip ederek soğuk cüzdanını nasıl kullanacağını öğrenebilir. Donanım soğuk cüzdan için satın alınan cüzdanın üreticisi firmasına göre farklı kullanım şekli söz konusu olduğun için, soğuk cüzdan kullanımına dair genel bir bilgi vermek doğru olmayacaktır.

Popüler Donanım Cüzdanlar Nelerdir?

Kripto varlık yatırımcıları tarafından tercih edilen popüler donanım cüzdanlardan bazıları şunlardır:

  • Ledger Nano S
  • Ledger Nano X
  • Trezor Model T
  • Trezor One
  • Coinkite ColdCard
  • Billfold Steel Bitcoin Wallet
  • KeepKey
  • Cool Wallet S
Email

Tüm Hakları Saklıdır.

Tüm Hakları Saklıdır.