Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin transferinde kullanıcıdan gönderim ücreti adı altında bir miktar ek ücret alınır. Gönderim ücreti, kullanıcının işlem yaptığı kripto para borsasına göre farklılık gösterdiği için “Bitcoin gönderim ücreti nedir?” sorusunun mutlak bir yanıtı yoktur. Bu bakımdan, bitcoin gönderim ücreti nedir, sorusuna yanıt ararken popüler kripto para borsaları üzerinden ilerleyeceğiz. Yatırımcılar, Bitcoin transferi için öngörülen işlem ücretini değerlendirebilir, kendisi için en ideal borsa üzerinden işlem yapabilir.

Bitcoin Gönderim Ücretleri Ne kadar?

Popüler kripto para borsaları ve bu borsaların işlem ücretleri aşağıda yer alan tabloda mevcuttur. Tabloyu inceleyerek “Bitcoin gönderim ücreti nedir?” sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Kripto Para Borsası Bitcoin Gönderim Ücreti
Paribu TL cinsinden 0 – 100.000 arası bir işlem hacmine sahip Paribu kullanıcıları; piyasa yapıcı olarak %0,25, piyasa alıcı olarak ise %0,35 komisyon tutarı üzerinden işlem yapabilir. Paribu resmi sitesi üzerinden paylaşılan bilgilere göre, onaysız hesaplar üzerinden yapılan işlemlere – alıcı ve yapıcı – %0,50 oranında komisyon uygulanmaktadır. TL cinsinden 50.000.000 TL üzerinde işlem hacmine sahip Paribu kullanıcılarıysa; piyasa yapıcı olarak %0,01, piyasa alıcı olarak %0,05 komisyon tutarı üzerinden işlem yapar. Söz konusu kullanıcılar havale ve EFT ile yatırım işlemlerini ücretsiz; para çekme işlemleri içinse 3 TL üzerinden tamamlar.
BtcTurk BtcTurk, gönderim ücreti için en düşük hacim oranı üzerinden piyasa yapıcı için %0,1, piyasa alıcı içinse %0,18 oranında komisyon uygular. En yüksek işlem hacmi söz konusuysa; piyasa yapıcı için %0,01, piyasa alıcı içinse %0,08 oranında komisyon öngörmektedir. Havale ve EFT opsiyonlarını kullanarak para yatırmak ve çekmek içinse komisyon uygulanmamakta.
Icrypex Icrypex, birçok kripto para borsasında uygulanan hacme dayalı ücretlendirme prosedürünü uygulamamakta. Icrypex; piyasa yapıcı için %0,0025, piyasa alıcı içinse %0,0035 oranlı komisyon uygular. Para yatırma ve çekme işlemlerinde birçok banka için komisyon uygulamamakta; ancak, Papara seçeneği ile para yatırmak ya da çekmek isteyen kullanıcılara 250 TL para çekme limiti ile birlikte %2 oranlı komisyon uygulamakta.
Binance Binance tarafından uygulanan komisyon prosedürü ise şu şekilde: son otuz günlük süreçte, günde elli Bitcoin’den az işlem yapan hacim grubunda TL işlemler için %0,1 oranda komisyon uygular. Komisyon oranı, piyasa alıcı ve piyasa yapıcı farkı gözetilmeksizin her iki grup için de sabittir. Binance, BNB ile yapılan işlemlerde ise %0,075 oranda komisyon uygulamakta.
Coinzo Son olarak Coinzo’nun komisyon prosedürü ise; otuz günlük süreçte en düşük hacim grubunda piyasa yapıcısı için %0,1 oranında, piyasa alıcısı içinse %0,2 oranında komisyon uygulanması esasına dayanır. Son otuz günlük süre zarfında 10.000.000 TL’den fazla işlem gerçekleştiren kullanıcılara ise; piyasa yapıcı noktasında %0,010, piyasa alıcı noktasında ise %0,04 oranlı komisyon uygular. Havale ve EFT üzerinden yapılan yatırımlarda komisyon alınmamakta; para çekme işlemleri içinse 3 TL komisyon uygulanmaktadır.

Kripto Para Birimlerinde Neden İşlem Ücreti Var?

Kripto para birimlerinde uygulanan işlem ücreti, ilk etapta “spam” yapılmasına engel olmak amacıyla uygulanmaya başlamıştır. Zira, Bitcoin’in piyasa sunulduğu ve kullanıcılara tanıtıldığı dönemde birtakım kötü niyetli aktörler tarafından Bitcoin ağına çeşitli saldırılar yapıldı. Bu aktörlerin Bitcoin ağına yaptıkları aşırı yüklemeyi engellemek amacıyla işlem ücreti prosedürü uygulanmaya başladı. İşlem ücreti uygulamasıyla birlikte, ilk etapta asgari %0,01 oranında işlem ücreti öngörüldü.

2010’lı yılların başlarında, Bitcoin henüz bu kadar değerli değilken bu işlem ücreti çok büyük bir sorun teşkil etmemekteydi. Fakat kripto para borsasına yönelik ilginin hızla artması, birçok noktadan yatırım alması vs. birçok faktör sonucu başta Bitcoin olmak üzere birçok kripto para biriminde muazzam düzeyde artışlar yaşandı. Bitcoin’in Amerikan Doları karşısındaki değer artışı, Bitcoin transferleri için öngörülen komisyon ücretlerinin de hayli yükselmesine neden oldu.

Özetle; sembolik miktarda kripto para göndermek istense dahi işlem için ödenmesi gereken komisyon tutarları çok ciddi miktarlara ulaştı. Bu soruna çözüm bulmak amacıyla Bitcoin geliştiricileri tarafından oranlarda güncellemeye gidildi. Bugün, blok boyutu artırılarak ağ sağlığı ve güvenliği koruma altına alınmış ve işlem ücreti olarak 0,01 BTC’den daha az tutarlar üzerinden işlem yapmak mümkün.

Email

Tüm Hakları Saklıdır.

Tüm Hakları Saklıdır.