Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Market Cap (Market Capitalisation); bir hissenin son takas fiyatı ile dolaşımdaki sayısının çarpılmasıyla elde edilen, ilgili hissenin piyasa değerini ifade eden hesaplama yöntemidir. Market cap yalnızca konvansiyonel finansta değil, kripto para terminolojisinde de kendine yer bulur. Bir kripto para biriminin, kripto para piyasasındaki değerini bulmak için kullanılan market cap (piyasa değeri), dolaşımdaki arz ile fiyatın çarpılması sonucu bulunur. Bu işlemi formüle dökmek gerekirse;

Market Cap (Market Capitalisation – Piyasa Değeri) = Dolaşan Arz X Fiyat

Kripto paralarda piyasa değeri hesaplanırken dolaşımdaki arz üzerinden ilerlenir. Zira, bu noktada toplam arz referans alınsaydı; ilgili kripto paranın kullanılmayan, ayrılmış, kilitlenmiş veya satılmaya uygun görülmeyen miktarı da işleme alınmış olacaktı. Bu da ilgili kripto para biriminin market cap değerinin yanlış bulunmasına neden olacaktı. Bu nedenle, ilgili kripto paranın piyasa değeri belirlenirken; aktif olarak el değiştiren, piyasa içinde işlem gören ve hareket eden miktar, yani dolaşan arz baz alınmaktadır.

Market Cap Nasıl Ölçülür?

Market Cap; ilgili kripto para biriminin son satış fiyatı ile dolaşımdaki arz miktarının çarpımı sonucu elde edilen market değeridir. Market capitalisation ölçümünü daha anlaşılır kılmak için somut bir örnek vermek gerekirse;

  • Coin X’in dolaşımdaki arzı 500.000 olsun. Bir adet Coin X’in son satış fiyatı ise 1$ olsun. Bu durumda, Coin X’in market değeri 500.000$ olacaktır.
  • Coin Y’in dolaşımdaki arzı 200.000 olsun. Bir adet Coin Y’in son satış fiyatı ise 2$ olsun. Bu durumda, Coin Y’in market değeri 400.000$ olacaktır.

İfade edilen örnek üzerinden bazı çıkarımlarda bulunabilir. Aslında Coin X’in fiyat cinsinden adet değeri (1$) Coin Y’nin fiyat cinsinden adet değerinden (2$) düşük olmasına karşın; market değeri (500.000$ > 400.000$) daha yüksektir. Bu durum, örnekteki kripto para birimlerinin dolaşımdaki arz miktarındaki farklılıklarından kaynaklanmaktadır. Son olarak, önemle belirtmek gerekir ki; bir coin yatırımı için yalnızca market cap baz alınmamalı, diğer faktörlere de dikkat edilmelidir.

Market Cap (Piyasa Değeri) Neden Önemlidir?

Kripto para yatırımında bulunmayı düşünen her bilinçli yatırımcı, kripto para ekosistemine vakıf ve hakim olmak, yatırımlarının düşük risk – yüksek kazanç denkleminde seyretmesini sağlamak ister. Türkçe karşılığı piyasa değeri anlamına gelen Market Capitalisation, bir kripto paranın özellikle uzun vadeli potansiyel piyasa değeri hakkında tutarlı bilgiler verir. Bu sayede, ilgili kripto paranın geleceği ve piyasa değeri hakkında daha isabetli öngörülerde bulunulabilir.

Market cap’i yüksek kripto para birimlerinde radikal fiyat değişikliklerine rastlamak hayli güçtür. Öte yandan düşük market cap’e sahip kripto para birimlerinde volatil fiyat hareketliliği yaşanması kuvvetle muhtemeldir. Şu halde, market cap’i önemli kılan en temel iki özelliği; bir kripto paranın değerini ölçme ve ilgili kripto paranın hakimiyeti hakkında değerlendirme yapabilme imkanı sunmasıdır. Bir yatırımda bulunmadan önce, market cap metriğinin yanı sıra birçok noktaya dikkat edilmesi gerektiğini ifade etmekte fayda var.

  • Kripto para birimi projesinin market cap’i, ilgili projenin uygunluk seviyesini gösteren en önemli metriklerdendir. Zira, kripto paraların piyasa değeri ile uzun vadeli popülaritesi arasında sıkı bir ilişki vardır.
  • Market capitalisation itibariyle yüksek değer sahip kripto para birimlerinin daha güvenli yatırımlar olacağı yönünde görüş birliği vardır. Söz konusu projelerin piyasa değeri genellikle 10 milyar doların üzerindedir.
  • Yüksek piyasa değeri coin’lere yatırım yapmak, daha az riskli olduğu yönündeki yaygın görüş dikkate alındığında konservatif bir yatırım stratejisi olarak düşünülebilir. Zira, yüksek piyasa değerine sahip coin’ler diğer coin’lere kıyasla daha az volatildir. Fakat, hisse senetleri gibi konvansiyonel yatırım araçlarına oranda daha volatil olduklarını unutmamak gerek.
  • Piyasa değeri itibariyle orta ölçek kabul edilen coin’ler, yüksek piyasa değerine sahip coin’lere göre daha volatil olmakla birlikte; daha fazla büyüme potansiyeline sahip olduğu kabul edilir.
  • Kısa vadede oldukça yüksek büyüme potansiyeline sahip olsalar da piyasa değeri düşük olan coin’ler son derece volatil özellik gösterir. Bu nedenle, düşük market cap’e sahip kripto para yatırımlarının yüksek risk içerdiğini unutmamak gerek.

Kripto para ekosisteminde yer alan herhangi bir dijital varlığa yatırım yapmadan önce tek bir metrikle bağlı kalınmamalı, yatırım başarısına doğrudan ve dolaylı etkide bulunabilecek tüm faktörler değerlendirilerek karar verilmelidir.

Email

Tüm Hakları Saklıdır.

Tüm Hakları Saklıdır.