Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Airdrop (Hava Yardımı), dijital finans piyasasına kazandırılan yeni bir kripto para türünün farkındalığını artırmak amacıyla, ilgilerin cüzdan adreslerine ücretsiz coin veya token transfer etmeyi içeren pazarlama prosedürüdür. Airdrop prosedüründe kullanıcılara, söz konusu kripto para türü ile ilgili küçük pazarlama hizmetleri (ilgili kripto para ile ilgili tweet atmak gibi) karşılığında ücretsiz coin ya da token gönderilir. Airdorp, yalnızca kripto paralarda değil; NFT ürünleri için de uygulanabilen pazarlama yöntemidir. Airdrop prosedürünün temel gayesi, piyasaya arz edilen yeni bir kripto para türünün bilinirliğini artırmak ve yatırımcıların dikkatini çekerek farkındalık yaratmaktır. Yeni bir kripto paranın kısa sürede çok sayıda kripto finans yatırımcısı tarafından bilinmesini sağlamak amacıyla başvurulan airdrop yöntemi, oldukça etkili dijital pazarlama ve reklam stratejisidir. Günün koşullarında dijital reklam kampanyalarının ne denli faydalı sonuçlar verdiği dikkate alındığında, airdrop yöntemine başvurmanın faydaları çok daha açıkça görülebilir. Kripto para birimini geliştiren, üreten veya piyasaya arz eden şirketin resmi web sitesinde, sosyal medya hesaplarında ve diğer dijital platformlarda tanıtım alanı bulan airdrop, kripto para piyasalarında yer alacak bir kripto para türünün farkındalığını artırmak, yatırımcıların dikkatini çekmek adına son derece etkili bir prosedürdür. Airdrop prosedüründen faydalanabilmek için bir kripto para cüzdan adresine sahip olmak gerekir. Aksi takdirde, söz konusu yöntemden yararlanılması mümkün değildir.

Airdrop Türleri Nelerdir?

Airdrop; ödür airdropları, standart airdroplar, holder airdroplar ve sert çatal (hard fork) airdroplar olmak üzere temelde dört başlıkta incelenir.

Ödül Airdropları Ödül airdropları, airdrop etkinliğine katılım sağlayan kişilerin sosyal medya platformlarında, ilgili kripto para birimi hakkında paylaşımlar yapması, yakın sosyal çevresini gönderilere etiketlemesi vs. sosyal medya işlemleri karşılığında ödül olarak kripto para kazanmasını sağlar. Ödül airdroplarının çekilişlerle birlikte dağıtılması da mümkündür.
Standart Airdroplar Standart airdroplar, bireylerin isim, soy isim ve e – posta adreslerini kullanarak pratik bir şekilde kayıt olabileceği airdrop etkinliğidir. Standart airdroplar, geniş bir kullanıcı kitlesi üzerinde bilgi ağı oluşturmak amacıyla düzenlenir.
Holder Airdroplar Holder airdroplar, etkinliğe konu edilen kripto para biriminden belirli bir miktarını dijital cüzdanında bulunduran, yani bu kripto para birimine sahip olan kullanıcıları ödüllendirmeyi amaçlar. Söz konusu kullanıcılara ücretsiz token verilir.
Sert Çatal (Hard Fork) Airdroplar Sert çatal (hard fork) airdroplar, çatallama ile üretilen coinler için düzenlenen airdrop etkinliğidir.

Airdrop Nasıl Alınır?

Airdrop etkinliği kapsamında genellikle iki farklı yöntem kullanılarak ödül dağıtılır. Bunlardan ilki, kullanıcıların ödüllendirilmesi için kripto para cüzdanlarında yer alan kripto paraya karşılık belirli bir oranda airdrop verilmesidir. İkinci yöntem ise; kripto para piyasalarına yeni sunulan bir kripto para türünü tanıtmak, kullanıcılar gözünde farkındalık yaratmak amacıyla ücretsiz airdrop verilmesi esasına dayanır. Bu yöntemde genellikle sosyal medya platformları üzerinden paylaşımlar yapılır veya çekilişler düzenlenir. Airdrop etkinliğinin düzenlenme yöntemi ne olursa olsun, bir airdrop etkinliğinden faydalanabilmek için etkinliğe konu kripto para biriminin oluşturulduğu blockchain ile uyumlu bir kripto para cüzdanı adresine sahip olunması gerekir. Etkinlik kapsamında kripto paraya hak kazanan kullanıcıların hediyeleri, ilgilerin kripto para cüzdanlarına iletilir.

Airdroplar Nereden Takip Edilir?

Airdropları takip edebilmek için başvurabilecek birçok mecra mevcut. Özellikle kripto para forumları ve sosyal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımlarla birlikte airdrop takvimlerine ulaşılabilir ve bu sayede airdrop etkinliklerinin ne zaman düzenleneceği öğrenilebilir. Sosyal medya ve forum paylaşımlarının yanı sıra kripto para borsalarının resmi internet siteleri üzerinden de airdrop takvimleri takip edilebilir.

Email

Tüm Hakları Saklıdır.

Tüm Hakları Saklıdır.