Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

HODL, HOLD sözcüğünün yanlış yazılması; ancak, kullanıcılar tarafından benimsenmesi sonucu kripto finans terminolojisinde kendine yer edinmiş bir terimdir. HODL, kripto para piyasasındaki değişimler ve hatta radikal dalgalanmalar karşısında mevcut yatırımlar üzerinde bir değişikliğe gidilmeyeceğini, eldeki kripto varlıkların uzun vadede korunacağını, elden çıkarılmayacağını ifade etmek amacıyla kullanılan ve İngilizce hold (Türkçe: Kaldırmak) sözcüğünden türetilmiş bir kavramdır.

  • Hodl yapan yatırımcılara “hodler” denir.

HODL Teriminin Çıkış Hikayesi

HODL, İngilizce bir sözcük olan ve Türkçe karşılığı “tutmak” anlamına gelen “Hold” sözcüğünden türetilmiştir. Bu noktada, akla “Hold sözcüğünden türetilen bir kavram neden Hodl diye yazılıyor?” sorusu gelebilir. Bu sorunun yanıtı, aşağıda açıklandığı üzere yüz güldüren cinsten bir yanlışlıkta gizli. Hodl, Aralık 2013’te herkesçe bilinen ve kripto para piyasalarında işlem yapanların sıkça ziyaret ettiği popüler bir Bitcoin forumu olan bitcointalk.org üzerinde yapılan klavye hatası sonucunda hayatımıza girdi.

GameKyubbi isimli bir kullanıcı, “I am hodling” başlıklı bir içerik paylaştı. Kullanıcı, mevcut Bitcoin yatırımlarını satmayacağını ve uzun bir süre elde tutarak hedeflediği değere ulaştığı anda satacağını ifade eden bir yazı paylaştı. Yazının içeriği ilginç olmakla birlikte, içerikten çok yazının başlığı daha çok dikkat çekti. Zira başlıkta “hold” yerine “hodl” yazılmıştı. Yatırımcılar tarafından oldukça sevilen ve sempatik bulunan bu yanlış sonucunda “hodl” kavramı kullanılmaya başlandı.

HODL Nasıl Yapılır?

HODL nasıl yapılır? sorusuna, HODL yapan bir kullanıcının ne yapmak istediğini, ne kastettiğini açıklayarak yanıt verelim. “HODL yapıyorum” veya “Hodling yapmayı düşünüyorum” diyen bir kişi; kripto para piyasalarında uzun vadede, en azından orta vadede alım satım yapmayacağını ileri sürer. Kişi, mevcut yatırımlarının değer kazanacağından bahisle, para piyasalarında radikal değişiklikler söz konusu olsa dahi mevcut yatırımlarını elinden çıkarmamak ve yeni yatırımlarda bulunmamak düşüncesindedir.

Kripto paralarını sıcak veya soğuk cüzdanlarında tutmak, lokal veya globaldeki kötü gidişatta dahi elden çıkarmamak ve mevcut varlıkların değerleneceği inancı üzerine pasif bir konuma geçmek adına HODL yapılır. HODL yapılmadan önce mutlaka ciddi bir araştırma yapılmalı, HODL pozisyonunun getireceği avantajlar ve dezavantajlar göz önüne alınarak doğru karar olup olmadığı değerlendirilmelidir. Zira, mevcut yatırımların değer kazanmaması halinde ciddi bir kayıp yaşanması muhtemeldir.

  • HODL pozisyonuna geçmek için öncelikle kripto para hesabına sahip olmak ve en az bir kripto varlık edinmek gerekir.
  • Uzun süre elde tutulması halinde kazançlı bir sonuca götürme potansiyelini haiz kripto varlıklar hakkında araştırma yapılmalıdır. Bu noktada çeşitli bloglar, forumlar, dergiler ve makaleler gibi yazılı içeriklerin yanı sıra görsel ve işitsel içeriklere de başvurulabilir.
  • Tespit edilen kripto paralar arasında “zaman – değer değişimi” parametresine göre değerlendirme yapmak ve belirli zaman aralıklarında radikal değer değişimi yaşayan kripto para birimlerine karşı mesafeli yaklaşmak önemlidir. Zira kısa periyotlarda yaşanan değer değişimleri ile uzun vadeli yatırımlardan çok, kısa vadeli yatırımlarda kazanç elde edilme ihtimali çok daha yüksektir.
  • Uzun vadede çok ciddi değer artışı öngördüğünüz bir kripto para birimini bir anda ve total bir yatırım yapmak yerine belirli zaman aralıklarında ve parça parça yatırım yapmak, yatırım riskini minimize edeceğinden yararlı bir yaklaşımdır.
  • HODL pozisyonundaki bir yatırımcının kayda değer bir süre boyunca pozisyonunu koruması gerekir. Aksi takdirde, kısa periyotlarda alım satım yapılması HODL pozisyonunun doğasına aykırı olacağından doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Mevcut yatırımlar uzun bir süre elde tutulacağı için yatırımların güvenle saklanması önem taşır. Bu noktada genellikle soğuk cüzdanlardan yardım alınması önerilmektedir.
  • Kripto para piyasalarında yaşanan olumlu – olumsuz değişimlerin hepsi doğal hadiseler değildir; söz gelimi, pump ve dump gibi müdahaleler sonucunda yapay değişimler yaşanabilir. Dolayısıyla, değer değişimlerinin altında yatan sebepleri araştırmalı ve elde edilen bulgular ışığında hareket edilmelidir.

Kripto Paralarda HODL Ne Anlama Gelir?

Kripto para piyasalarında işlem gören kripto varlıkların değerine olumlu ya da olumsuz etki eden pek çok faktör vardır. Bu faktörlerin etki gücüne bağlı olarak, kripto paraların değerinde belirli dönemlerde hafif değişmeler yaşanırken belirli dönemlerde köklü değişimler söz konusu olabilir. Kripto paralarda HODL kavramı, söz konusu değişiklikler karşısında ne pahasına olursa olsun mevcut varlıkların satılmayacağını ve yeni varlıklar satın alınmayacağını ifade eder.

HODL Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

HODL tekniği ile yatırım yapmayı düşünenlerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar var. Öncelikle uzun bir süre pasif bir konuma geçeceğinizi bilmeniz gerekli. Bu süreçte – zaruri durumlar istisna olmak kaydıyla – herhangi bir kripto varlığa yatırım yapılmamalı, mevcut varlıklar elde çıkarılmadan hedeflenen değer ulaşmaları beklenmelidir. Hangi kripto para birimi üzerinde HODL yapılacağı üzerinde detaylı, kapsamlı ve çok yönlü araştırma yapılmalı ve tüm artılar – eksiler dikkate alınarak karar verilmelidir.

Email

Tüm Hakları Saklıdır.

Tüm Hakları Saklıdır.