Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin dominance; piyasa değeri itibariyle, Bitcoin’in genel kripto para piyasasının değerine oranlanması sonucu hesaplanan dominans değeridir. Kripto para ekosisteminde başarılı yatırımlarda bulunmak, kısa ve uzun vadeli yüksek kar sağlamak, kripto para literatürüne ve dijital finans terminolojisine hakim olmaktan geçer. Elbette tek şart bu değildir; ancak, dijital finansın başlıca kavramlarını bilmeden başarılı bir yatırımcı olunamayacağı da açıktır. Bitcoin özelinde “dominance” kavramı da bilinmesi gereken başlıca terimlerdendir.

Bitcoin Dominasyon Nedir?

Bitcoin dominasyon; Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin ve değerinin kripto para piyasasının genel değerine oranını ifade eder. Bitcoin, kripto para piyasasını domine eden, ilk üretiminin gerçekleştiği 2009 yılından bu zamana değin piyasanın en önemli ve değerli aktörü olan kripto para birimidir. Kripto finans piyasasında yatırımcılara sunulan pek çok kripto para birimi bulunmaktadır. Ancak, piyasada işlem görmüş ve görmekte olan hiçbir kripto para biriminin piyasa hakimiyeti Bitcoin’i geçmeyi başarmış değildir.

Bitcoin, kullanıma sunulduğu ilk andan itibaren kripto piyasasını domine eden en önemli aktör olmakla birlikte; Ethereum gibi diğer kripto para birimlerinin işlem hacminde ivmeli bir yükselme olması nedeniyle, zaman zaman piyasa hakimiyetinde ciddi düşüş yaşamıştır. Örneğin, 2013’te %96’nın üzerinde bir dominans söz konusuyken, 2018 yılında bu oranın %32’lere kadar düştüğü gözlenmiştir. Buradan da anlaşılacağı üzere, Bitcoin dominance dalgalanan bir grafiğe sahiptir.

Bitcoin Dominance Neden Yükselir?

Bitcoin dominance (piyasa hakimiyeti) birçok faktörden etkilenmekle birlikte; en çok, fiyat artışlarının daha fazla yatırımcı çekmesi ve bu sayede işlem hacminin artarak diğer kripto paralara kıyasla daha fazla talep görmesinden olumlu etkilenir. Kripto para ekosisteminin Bitcoin tarafından yönlendirildiğini ileri sürmek, bugün için dahi yanlış bir önerme değildir. Piyasa üzerindeki dominasyon gücü ve gördüğü yüksek talep başta olmak üzere birçok faktör Bitcoin dominance değerinin yükselmesine neden olur.

Bitcoin’in piyasa baskınlığının artmasına neden olan yatırımcı talebindeki artış, yatırımcıların görece düşük hacimli ve riskli gördükleri kripto varlıklar yerine Bitcoin yatırımı yapmalarının da önemli bir işareti olabilir. Sahip olduğu dominasyon, ilk kripto para olma özelliği, işlem hacmi ve popülaritesi, Bitcoin’in kripto finans ekosistemine yön vermesini sağlayan başlıca faktörlerdendir. Piyasada işlem gören epey kripto para birimi mevcut olmasına karşın Bitcoin dominance oranının üzerine çıkılabilmiş değildir.

Bitcoin Dominance Değişimi

Kripto parala birimlerinin dominance değeri 2013 itibariyle veri sağlayıcılar sayesinde belirlenerek kaydedilmeye başlanmıştır. Bu tarihten itibaren yakın markaja alınan, piyasa hakimiyeti (dominasyon) ilgiyle takip edilen Bitcoin, %96’nın üzerinde bir dominance değeri ile 2013 yılında rekor seviyeye ulaşmıştır. 2014 yılı sonlarına kadar da bu hakimiyetini sürdüren Bitcoin, dominance oranında %80’nin üzerinde kalmayı başarmıştır. 2017 ortalarına kadar da %90’a yakın bir dominasyon performansı göstermiştir.

Bitcoin dominance oranında yaşadığı en ciddi düşüş, Ethereum’un popülerliğini zirveye taşıdığı 2017’ye denk gelmektedir. 2017 ocak ayı itibariyle Bitcoin dominance değeri % 85’lerde seyrederken, haziran döneminde gördüğü %37 dominasyon oranıyla tarihinin en sert düşüşünü yaşamıştır. Kripto para ekosisteminde bulunan aktörler arasında yalnızca Ethereum dominance oranı Bitcoin dominance oranına (19.6.2016’da Ethereum %32, Bitcoin %37) çok fazla yaklaşabilmiştir. 

Dijital finans otoriteleri, özellikle 2017’nin ağustosunda yaşanacak Bitcoin Cash çatallanmasını takip eden süreçte Bitcoin dominance oranı ciddi düzeyde azalma gösterecek, piyasa hakimiyetinde sert bir düşüş yaşanacak şeklinde öngörülerde bulunmuş olsalar da söz konusu öngörüler gerçekleşmiş değildir.

Bitcoin Dominance Yükselirse Ne Olur?

Bitcoin dominance (piyasa hakimiyeti) artış gösterdiği takdirde, kripto para borsalarında işlem gören diğer varlıkların değerinde düşüş yaşanır. Bitcoin piyasa hakimiyeti, yatırımcıların diğer kripto paralara yönelmek yerine Bitcoin yatırımları yapması nedeniyle artar. Piyasa hakimiyeti artan Bitcoin, kripto para ekosistemindeki diğer tüm kripto paraları etkiler. Örneğin, Bitcoin fiyatında yaşanan ciddi bir düşüş, diğer kripto paraların da negatif yönde fiyat hareketliliği yaşamasına neden olur.

Bitcoin Dominance Düşerse Ne Olur?

Bitcoin dominance (piyasa hakimiyeti) oranının düşmesi, kripto para yatırımcılarının yatırımlarında Bitcoin yerine diğer kripto para birimlerini tercih etmesinin sonucudur. Bitcoin dominasyonunun görece düşük seyrettiği dönemlerde Bitcoin fiyatında artış yaşanması, piyasalarda işlem gören diğer kripto paraların da pozitif yönde fiyat hareketliliği yaşamasına sebep olur. Bu hareketlilik, yatırımcıların Bitcoin yerine başka kripto varlıklara yönelmesinin doğal sonucudur.

Email

Tüm Hakları Saklıdır.

Tüm Hakları Saklıdır.